RAZGLEDANJE BEOGRADA OTVORENIM AUTOBUSOM
Iznajmljivanje stana ili apartmana u Beogradu potrebno je obogatiti različitim sadržajima kao što su razgledanje Beograda autobusom ili ploveći rekama uz njegove obale. Belano stan na dan, uz široku lepezu kvalitetnih stanova za iznajmljivanje, podrazumeva uslugu informisanja i upoznavanja svojih gostiju sa šarolikom turističkom ponudom Beograda.
HOP-ON-HOP-OFF BUS
Svakako da je svima koji će pročitati ovaj članak poznata institucija hop-on-hop-off busa. To je jedan od najboljih načina da se, iz otvorenog autobusa dobije osnovna informacija o veličini i najznačajnijim znamenitostima grada.
Stotine svetskih metropola uvele su ovaj turistički servis na veliko zadovoljstvo brojnih pridošlica i turista. Lično smatramo da je ovo odličan način da se za nekoliko sati prilično dobro upozna grad. Najbolje od svega je što kupljena karta najčešće važi čitav dan (gdegde i dva), pa do mile volje možete koristiti ovaj turistički gradski prevoz, “uskačući” ili “iskačući” u ili iz njega na željenim stanicama. Naravno za to postoji vozni red koji se poštuje skoro u minut.
U Beogradu su pre nekoliko godina konačno rešili da prihvate ovu praksu, ali bez hop-on-hop-off detalja. Procenjeno je izgleda, da bi za tek narastajuću turističku ponudu prestonice, to bilo suviše komplikovano. Tako je nastala prostija i lakša za izvođenje opcija razgledanja Beograda turističkim autobusom sa otvorenim krovom koja traje 70 minuta.
TRASA I CENA
Polazak je sa trga Nikole Pašića, odnosno sa stajališta ispred Skupštine Grada (kod Pionirskog parka), a cena vožnje i razgledanja bila je 1500,00 dinara. Koliko će iznositi sledeće sezone, vrlo je teško reći.
Trasa autobusa je zamišljena tako da obuhvati najzanimljivije delove starog i novog Beograda i njegove najvažnije saobraćajnice. Teče Bulevarom Kralja Aleksandra (u zoni Pionirskog parka), zatim niz ulicu Kneza Miloša, do Bulevar Kneza Aleksandra Karađorđevića, gde je na stajalištu ispred muzeja 25. maj, prva usputna stanica.
Zatim se vožnja nastavlja ulicom Dr.Milutina Ivkovića, preko Trga oslobođenja – Autokomande, Bulevarom oslobođenja do Trga Slavija. Odatle autobus ulazi u centralnu beogradsku ulicu Kralja Milana kojom trasa dalje vodi do Trga Terazije, ulice Kolarčeve i Trga Republike.
Sa trga će se autobus uputiti Vasinom, gde se na stajalištu kod Studentskog parka nalazi druga stanica i Uzun Mirkovam ulicom do Kalemegdana. Odatle se trasa autobusa “spušta” ulicom Tadeuša Košćuškog do velike saobraćajnice Cara Dušana i nastavio vožnju Bulevarom vojvode Bojovića, prateći tok reke Save. Razgledanje se nastavlja Pariskom i ulicama Kneza Sime Markovića i Pop Lukina, kojima se stiže na Brankov mosta i Novi Beograd.
Novi deo grada je obuhvaćen vožnjom kroz Bulevar Nikole Tesle, odakle se pruža pogled na Ušće i istoimeni tržni centar i Bulevarom Mihaila Pupina, kako bi se ponovo preko Brankovog mosta prešla reka Sava. Po povratku u stari deo Beograda, ulicom Brankovom (pored Zelenog venca),pa Prizrenskom preko Trga Terazije, trasa razgledanja se završava na stajalištu odakle je razgledanje i započelo, na trgu Nikole Pašića, ispred Skupštine Grada.
ZNAMENITOSTI I ATRAKCIJE BEOGRADA
Moramo iskreno priznati da je trasa lepo osmišljenja i vodi goste u zanimljivu vožnju tokom koje se mogu videti najvažnije znamenitosti grada i čuti mnoge zanimljive priče o njima. Kad smo već kod toga, valja napomenuti da se razgledanje može pratiti preko slušalica na jednom od sledećih jezika: srpski, ruski, engleski, francuski, nemački , turski, italijanski, grčki i kineski.Tako će zainteresovani posetioci Beograda dobiti informacije i o sledećim znamenitostima:
Dom Narodne Skupštine, Stari dvor i trg Nikole Pašića Izgradnja parlamenta – Narodne Skupštine trajala je veoma dugo, skoro 30 godina. Kamen temeljac položio je 27. avgusta 1907. godine kralj Srbije Petar I Karađorđević, ali je gradnja prekinuta izbijanjem Prvog svetskog rata. Nastavak radova nije otpočeo odmah nakon završetka rata, pa je zgrada dovrešna tek 1936. godine, a prvo zasedanje Narodne skupštine Kraljevine Jugoslavije u ovoj zgradi je održano 21. oktobra 1936. godine. Zgradu parlamenta je projektovao arhitekta Jovan Ilkić, koji je preminuo 1917. godine, ne dočekavši završetak izgradnje. Parlament je menjao ime, kako se i država menjala i naposletku postao Dom Narodne Skupštine Srbije.
Odmah preko puta ulice, uz Pionirski park i ulice Kralja Milana i Dragoslava Jovanovića, uzdiže se zdanje Starog dvora, palata srpske dinastije Obrenović, u kojoj je danas Skupština grada Beograda. Palata je podignuta između 1882. i 1884. godine, po projektu Aleksandra Bugarskog u maniru arhitekture akademizma XIX veka, s namerom da prevaziđe sve dotadašnje rezidencije srpskih vladara. Obe isorijski jako važne i izuzetne građevine, nalaze se u okviru trga Nikole Pašića, kao i lepo zdanje Muzeja istorije Jugoslavije, zgrada Doma sindiklata, interesantna fontana i konačno statua velikog srpskog političara, osnivača prve i prave Radikalne partije u Srbiji…
Muzej Istorije Jugoslavije, osnovan je 1996. godine odlukom Vlade Savezne Republike Jugoslavije, spajanjem Memorijalnog centra „Josip Broz Tito“ i Muzeja Revolucije. Danas se to zdanje zove Muzej Jugoslavije i u svom sastavu ima „Kuću cveća“ – Memorijalni centar Josip Broz Tito, Stari muzej i Muzej 25. maj. Kompleks se može obići i posetiti u periodu od 10 – 18 časova (dobro bi bilo proveriti, jer se radno vreme i neradni dani muzejskog kompleksa često menjaju)…
HRAM SVETOG SAVE
Hram Svetog Save je bez dileme najveća atrakcija i neobilazna stanica iz ture razgledanje Beograda iz Bulevara Oslobođenja i jedan je od nezaobilaznih simbola Beograda. Velelepna crkva je podignuta na mestu gde su, kako se veruje, 1594. godine Turci spalili mošti najvećeg srpskog svetitelja. Tek početkom XXI veka hram je konačno završen spolja. Upravo se privodi kraju postavljanje divnih mozaika kojima će crkva biti ukrašena iznutra. Može se posetiti kripta hrama, sjajno ukrašena freskama i mozaicima, od skora i veličanstveno ukrašena crkva…
Beograđanka, jedna od najpoznatijih zgrada našeg grada, nalazi se u ulici Kralja. To je poslovni oblakoder podignut 1974. godine, sa 101 metrom i dalje najviša zgrada „starog“ Beograda. Nekada se u njoj nalazila velika robna kuća, a na poslednjim spratovima bili su Studio B, lep restoran i vidikovac…
…I DALJE KROZ CENTAR….
Terazije su najpoznatiji beogradski trg koji je formiran u prvoj polovini XIX veka po naredbi kneza Miloša Obrenovića. Trg se prostire od Sremske ulice do ulice Kralja Milana. U blizini je pešačka zona koja obuhvata Knez Mihailovu i okolne ulice. Neverovatno mnogo izuzetno lepih i značajnih građevina uzdiže se na prostoru trga Terazije, pa se ovaj deo Beograda smatra „nultom tačkom” prestonice…
Trg Republikeje centralni trg Beograda koji je zamišljen odmah nakon rušenja Stambol kapije 1866. godine, ali osim zgrade Narodnog pozorišta na njemu nije građeno ništa sve do podizanja spomenika knezu Mihailu,1882. Tada je počelo postepeno urbano formiranje ovog trga. Danas se osim velikih zgrada Narodnog pozorišta, Narodnog muzeja i spomenika knezu Mihajlu, kao i palate Reuniona (iz 1931. godine), na trgu nalazi pozorište Boško Buha i novoizgrađeni hotel Marriott. Poslednja rekonstrukcija trga Republike nije prošla slavno, te mnogi Beograđani smatraju da bi ovu novonastalu „klopku za sunce i kolevku za vetar” trebalo oplemeniti…
KALEMEGDAN
Park Kalemegdan, je najlepši i najveći beogradski park, ali istovremeno i najznačajniji kulturno -istorijski kompleks grada, u kojem dominira Beogradska tvrđava iznad ušća Save u Dunav. Naziv Kalemegdan potiče iz turskih vremena. U pitanju je složenica od dve reči „kale“ – tvrđava i „megdan“ ili mejdan – trg. Ovaj kraj je veoma dugo bio najvažniji deo grada, gde su živeli vladari i vlastela, dobro zaštićeni bedemima i vojnim garnizonom. Preuređenje područja u park otpočelo je 1867. godine, po naređenju kneza Mihaila Obrenovića. Na Kalemegdanu se pored mnogobrojnih zanimljivosti nalazi statua Pobednika – simbol Beograda, Vojni muzej, nekoliko izuzetnih crkava i Zoološki vrt, velika atrakcija za mlađe posetioce…
Savamala je četvrt u starom delu Beograda, odmah uz desnu obalu Save i staro rečno pristanište. Ime ovog interesantnog kraja Beograda ispod Brankovog mosta nastalo je kao složenica dve reči; Sava – mahala, odnosno naselje uz reku Savu. Od početka XIX veka to je bila trgovačka četvrt gde se skladištila i prodavala razna roba koja je u Beograd pristizala rekama. Nakon II svetskog rata potpuno zapušten i zaboravljen deo grada, poslednjih desetak godina postao je veoma važan činilac zabave i noćnog provoda Beograđana i njihovih gostiju sa svih strana sveta. Klubovi i restorani koji su se tamo otvorili osim veoma zanimljivog enterijera nude i atraktivnu celodnevnu zabavu…
TRASA KROZ NOVI BEOGRAD
Ušće tržni centar, je idealno pozicioniran, odmah iza Brankovog mosta, kada se pređe na novobeogradsku stranu. U njemu se nalazi preko 150 prodavnica, veliki supermarket, mnoštvo kafea, food court – prostor gde je na jednom mestu okupljeno mnoštvo restorana brze hrane i Cineplexx bioskop sa 11 sala – najveći u Beogradu. „Ušće“ je jedna od omiljenih destinacija Beograđana, koja nudi sve potrebno na jednom mestu…
Štark (do skora Kombank) Arena je najsavremenija višenamenska hala za sportske, kulturne i zabavne manifestacije u Beogradu. Čini je kompleks velike dvorane, male dvorane i prostranog parking prostora. U objektu ima 18.386 stolica i 70 luksuznih loža ukupnog kapaciteta 860 mesta. Arena je objekat sa najmodernijom infrastrukturom, multimedijalna dvorana izuzetne udobnosti, sa širokom ponudom usluga za posetioce. Štark Arenu je 2019. godine posetilo oko 700.000 ljudi, koji su imali priliku da uživaju u stotinak različitih preredbi, koncerata i sportskih manifestacija.
BEOGRAD NA VODI
Beograd na vodi nudi sve što posetilac prestonice može poželeti u njegovom obilasku, bez obzira na životni stil, godine ili interesovanja. Arhitektonski prilično dobro uklopljen u okruženje, projektovan je tako da na najbolji način iskoristi prednosti lokacije na kojoj se nalazi i da napravi ravnotežu između modernog naselja i zelenih površina. Šetalište uz Savu, biciklistička staza, mnogo kvalitetnih restorana i kafea, lepi pejsaži i moderni grad koji izrasta, mnogim posetiocima će biti izuzetno zanimljiv doživljaj… Razgledanje Beograda se nastavlja dalje…
Zeleni venac je veliko čvorošte linija gradskog prevoza koje povezuju ovaj deo grada sa bezmalo svim drugim krajevima prestonice. Tu se nalazi i najveća gradska pijaca, čija je važnost potvrđena njenim proglašenjem za spomenik kulture od posebnog značaja. Na mestu koje je danas poznato po velikoj gužvi autobusa i putnika koji žure, po mirisu pijace i brze hrane, nekada je bilo jezerce…
I tako dalje, ne možemo vam baš sve ispričati, neka ponešto ostane i za razgledanje Beograda otvorenim autobusom. Ako se odlučite da stan na dan u Beogradu iznajmite preko agencije Belano, biće nam zadovoljstvo da vam pružimo sve informacije u vezi razgledanja Beograda, kao i svega drugog što bi vam moglo biti od koristi za prijatniji boravak u prestonici Srbije. Više o ovoj temi možete naći uz pomoć linkova: https://serbianadventures.com/sr/adventure/view/302/panoramsko-razgledanje-beograda-otvorenim-autobusomhttp://bstours.rs/sr/panoramsko-razgledanje-beograda/
Očekujemo vas u Belanu!